ZADZWOŃ

MAPA

Samodzielna uprawa warzyw krok po kroku

Planując uprawę warzyw w ogrodzie, zamiast kupować gotową rozsadę warzyw, warto przygotować ją we własnym zakresie. Podpowiadamy jak to osiągnąć.

Najpierw  wyjaśnijmy co to jest rozsada?

  • Rozsada– to młode rośliny, które możemy wyhodować we własnym domu. Przygotowujemy je po to by otrzymać wartościowe sadzonki, które wystarczy nam później posadzić w ogrodzie.

Zabierając się za siew roślin w domu potrzebne nam będzie:

  • nasiona– zebrane w poprzednim sezonie lub kupowane w sklepach ogrodniczych. Dostępne są nasiona różnych roślin. Występują w formie roślin otoczkowanych, czyli pokryte warstwą chroniącą przed chorobami a także na taśmach. Nasiona na taśmach umożliwiają wyhodowanie roślin w różnych odstępach, bez konieczności pikowania czy przerywania.
  • podłoże– wolne od patogenów,grzybów i wszelakich chwastów. Proponujemy zakup podłoża lekkiego,żyznego,próchniczego,które przepuszcza wodę i jest dobrze napowietrzone.Dobrze,gdy posiada dodatek torfu oraz piasku. Do podłoża nie powinniśmy dodawać żadnych nawozów,które mogłoby spalić delikatne korzenie siewek. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalną ziemię do wysiewu i pikowania.(Sprawdź naszą ofertę)
  • pojemniki– opakowania,w których będą rosły nasze rośliny.Mogą to być pojemniki po jogurtach,serkach,deserkach,wytłaczanki po jajkach itp. W sklepach ogrodniczych są w sprzedaży specjalne miniszklarenki, multidoniczki z podstawkami czy doniczki torfowe, które możemy następnie zakopać w ziemi razem z naszą rozsadą.

Co dalej? Etapy wysiewu roślin:

  • Siew nasion zaczynamy od napełnienia pojemnika ziemią. Najlepiej by pojemnik miał otwory, żeby nie zalegała woda. Większe nasiona wystarczy posiać po 2-3 w jednej doniczce. Natomiast mniejsze nasionka rozrzucamy równomiernie po całej powierzchni. Przykrywamy nasiona ostrożnie ziemia lub piaskiem, ale tylko te które nie potrzebują światła by wykiełkować. Resztę nasion jak np. sałata,bazylia nie przykrywamy. Pozostaje nam tylko już zrosić delikatnie nasiona by ich nie uszkodzić.
  • Odpowiednia warunki– po pierwsze dostęp do światła i sprzyjająca temperatura ok. 20 stopni Celsjusza. Następnie odpowiednia wilgotność. Możemy nasiona przykryć folia lub specjalna pokrywką. Jak już nasiona wykiełkują ściągamy okrycia. Nie zapominajmy podlewać naszych siewek, a gdy liście zaczną stykać się należy je przepikować.
  • Kiełkowanie– pierwszy etap po wysiewie nasion. Rośliny wytwarzają wtedy liścienie, lecz to nie jest czas  by pikować siewki. Trzeba zaczekać aż sadzonki wykształcą przynajmniej 2 liście właściwe. Przeważnie jest to czas 2-4 tygodni od wysiewu. 
  • Pikowanie– polega na rozdzieleniu zbyt gęsto rosnących siewek. Siewki za pomocą patyczka podważamy,rozdzielamy i przenosimy do nowego,większego pojemnika. W nowym pojemniku wypełnionym ziemia robimy wgłębienie i do niego wkładamy siewkę. Ważne, żeby korzonki nie zawijały się i nie łamały.Delikatnie obsypujemy roślinkę ziemią i dociskamy podłoże. Przepikowane siewki ustawiamy w jasnym,ciepłym miejscu i zraszamy.
  • Hartowanie– przyzwyczajenie przepikowanych siewek do przesadzenia do ogrodu. Hartowanie zaczynamy, co najmniej 2 tygodnie przed przesadzenie, roślin. Zaczynamy od zmniejszenia podlewania a następnie przyzwyczajenia do niższej temperatury np. poprzez uchylanie okien. Zwiększając stopniowo częstotliwość hartowania po pewnym czasie pozostanie nam tylko wynieść roślinki na zewnątrz.

Warto pamiętać, że niektóre rośliny nadają się do przesadzenia do ogrodu dopiero w połowie maja. W tym celu polecamy zaopatrzyć się w kalendarium wysiewu i sadzenia rozsady.

Życzymy powodzenia!