ZADZWOŃ

MAPA

Dokarmianie ptaków zimą, co warto wiedzieć, by im nie zaszkodzić?

Zima jest trudnym czasem dla ptaków. Maja problemy z poszukiwaniem jedzenia, gdyż wszystko pokrywa warstwa śniegu. Ptactwo traci przez to bardzo dużo sił i energii- a nawet niektórym ptakom nie udaje się przetrwać tej pory roku. Aby do tego nie dopuścić możemy im pomóc poprzez rozsądne dokarmianie.

Musimy tylko pamiętać,że ptaki szybko przyzwyczajają się do wygodnych warunków, więc należy pomagać im regularnie. W przeciwnym razie mogą znaleźć się w niebezpieczeństwie poprzez utracenie instynktu łowczego. Jeśli warunki do zdobywania pokarmu nie są utrudnione powinniśmy pozwolić ptakom samym pozyskać pożywienie w ich naturalny sposób.

Dobór pokarmu odpowiedniego dla ptaków

Dobór pokarmu jest bardzo ważny, gdyż możemy zamiast im pomóc- zaszkodzić.

W tym celu w sklepach ogrodniczych znajdziemy gotowe pożywki dla ptaków m.in. nasiona słonecznika,kukurydzy a także ziarna tj. pszenica,owies oraz gotowe mieszanki nasion dla dzikich ptaków. Popularnym jedzeniem ptaków stały się zimowe kule (nasiona i orzechy zalane tłuszczem). Oprócz tego mogą to być pokarmy tj. suszone owoce,gotowane warzywa. Ptaki karmimy tylko naturalnymi produktami. Nie wolno im podawać jedzenia nie przetworzonego przez człowieka.

Karmniki, domki dla ptaków

Są idealnym miejscem dla schronu ptaków, odpoczynku a także posilenia się. Karmniki lub specjalne pojemniki dla ptaków możemy zrobić samemu z drewna lub kupić gotowe. Dodatkowo dobrze jest umieścić poidełko, by ptaki mogły napić się, gdy wszystko jest zamarznięte.

Nie zapominajmy, że należy dbać o czystość i porządek w takim miejscu, by nie gromadziły się odchody ani resztki pozostałości po jedzeniu.

Karmniki lub domki dla ptaków powinny być solidnie zrobione, gdyż już chcemy zrobić je sami. Dobrze gdy taki domek ma daszek przed deszczem, śniegiem, osłonę przed wiatrem a także tackę/deskę w celu łatwiejszego czyszczenia. Ponadto należy zrobić swobodny otwór umożliwiający odlot/przylot ptaków. Powinien być umieszczony dość stabilnie,  przed porywczym wiatrem ale i też w bezpiecznej odległości, by nie przyciągać drapieżników tj. koty.

Rośliny przyjazne ptakom w ogrodzie

      Ptaki zimujące chętnie przylatują do pobliskich ogrodów w celu pozyskania naturalnego pokarmu. W naszych ogrodach niektóre rośliny mają szczególne znaczenie, poprzez zawarte w nich owoce.

Warto o tym pamiętać, gdyż przez to przyczyniamy się dla dobra ptactwa. Są to m.in:

  • drzewa ( jarzębina, leszczyna, głóg, buk, drzewa iglaste)
  • pnącza ( winobluszcz, winorośl, bluszcz pospolity)
  • krzewy ( ognik, cis, dereń, berberys, irga, kalina, czarny bez, rokitnik, trzmielina)