ZADZWOŃ

MAPA

Jak zaprosić ptaki do ogrodu oraz czym dokarmiać ptaki na zimę?

Ptaki w ogrodzie tworzą przepiękny krajobraz oraz umilają nam czas w podpatrywaniu. Część ptaków może być postrzegana zarówno jako przyjaciele ale jako i szkodniki. Połowa ptaków żywi się owadami i bezkręgowcami, wówczas mogą być one naszymi sprzymierzeńcami, które pomagają w walce ze szkodnikami. Aby patki chciały zadomowić się w naszym ogrodzie, muszą czuć się bezpiecznie oraz muszą mieć możliwość znalezienia pożywienia. Rośliny które są atrakcyjne dla ptaków to : berberysy, dzika róża, ligustr, świdośliwa, ognik, rokitnik itp. Ptaki w owych krzakach czują się bezpiecznie. Dokarmianie ptaków polega na rozstawieniu czy też wieszaniu „ STOŁÓWEK”- karmników. Karmniki rozstawimy w bezpiecznych i cichych miejscach naszego ogrodu. Do karmników wysypujemy: proso, słonecznik, pokarmy natłuszczane, kolby, kule -pyzy, które są bardzo pożywne w okresie zimy itp. Nie zapomnijmy również o wodzie w naszym ogrodzie. Może być to staw, oczko wodne jak i również niewielkie poidełko. Takie poidełka mogą służyć jako ozdoba w ogrodzie. Bardzo ważne są również budki lęgowe. Patki potrzebują również miejsca do złożenia jaj i wychowania potomstwa. Budki lęgowe posiadają różne średnice otworu wlotowych. :

  • średnica otworu wlotowego 2,7-3,5 cm – taką budkę może zasiedlić bogatka, modraszka, sosnówka, czubatka, czarnogłówka, sikora uboga, pleszka, muchołówka żałobna, wróbel, mazurek, dzięciołek,
  • średnica otworu wlotowego 4,7-5,5 cm – taką budkę może zasiedlić szpak, dzięcioł duży, krętogłów, sóweczka,

  • średnica otworu wlotowego 8,5 cm – taką budkę może zasiedlić kawka, kraska, włochatka, pójdźka, siniak,

  • średnica otworu wlotowego 11-15 cm – taką budkę może zasiedlić puszczyk, gągoł, nurogęś, szlachar, puszczyk uralski. Wszystkie budki montowane w naszych ogrodach powinny być wykonane z naturalnych materiałów, najlepiej z drewna sosnowego lub świerkowego.

Idzie zima zadbaj o ptaki w swoim ogrodzie. 😉