ZADZWOŃ

MAPA

Przycinanie krzewów i drzew

Przycinanie krzewów i drzew jest bardzo ważnym zabiegiem w ogrodzie. Gdy za oknem pogoda jest odpowiednia  (sucho, temperatura powyżej zera) możemy przystąpić do cięcia roślin. Czynność ta powinna być wykonywana systematycznie. Taki zabieg zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób grzybowych, zbyt nadmiernemu zagęszczeniu rośliny, mniejszym owocowaniu, słabszym kwitnieniu. 

Właściwy termin i rodzaj cięcia uzależniony jest od gatunku rośliny i jej odmiany.

Odpowiednim narzędziem do cięcia drzew i krzewów są sekatory ręczne. Różnią się sposobem działania oraz budową. Wyróżniamy sekatory:

  • Sekatory kowadełkowe – polecane do suchych gałęzi. Gałąź przetrzymywana jest przez dolne kowadełko, a cięcie wykonywane jest przez dolne ostrze sekatora.
  • Sekatory nożycowe– polecane do świeżych gałęzi. Gałąź przetrzymywana jest przez dwa ostrza – jedno z góry, drugie z dołu.

Każdy sekator powinien zapewnić gładkie cięcie bez uszkodzenia kory w pobliżu miejscu cięcia.  Powinniśmy wybierać narzędzia dobrej jakości, o solidnej konstrukcji.

Ostrze sekatora po każdej pracy powinniśmy oczyścić a nawet odkazić np. denaturatem by zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób grzybowych. Ponadto aby sekator długo nam służył należy go konserwować ( części tnące i przegubowe oliwić).

Pędy przycinamy prostopadle do osi bądź lekko na skos od pąka. Dbajmy o to by miejsce cięcia było jak najmniejsze. Rany po cięciu należy zabezpieczyć maścią ogrodniczą.

sekator kowadełkowy
sekator nożycowy
sekator nożycowy
sekator nożycowy

W okresie luty-marzec przycinamy:

  • krzewy ozdobne (budleje Dawida, hortensje bukietowe, hibiskusy, krzewuszki, lawendy wąskolistne, pięciorniki, róże, tawuły japońskie)
  • krzewy owocowe (agresty, aronie, borówki amerykańskie, maliny owocujące jesienią, porzeczki, grusze, jabłonie)