ZADZWOŃ

MAPA

Lipiec w ogrodzie

Zaczęły się wakacje aby spędzić mile czas w naszym ogrodzie i czerpać z niego korzyści musimy o niego zadbać, więc wykonujemy prace : 

– walczymy z ptakami zjadającymi owoce ( zakładamy siatki ochronne)
– tniemy żywopłoty (sekatory, nożyce)
– siejemy koper,
– fasolkę szparagową – trzecia tura,
– po owocowaniu przycinamy drzewa pestkowe
– rozpoczynamy szczepienie róż.

Częstym problemem w naszych ogrodach są również kleszcze, które są niebezpieczne dla ludzi jaki i zwierząt. Jak walczyć z niechcianymi gośćmi? 

Kleszcze zaliczane są do pajęczaków z podgromady roztoczy. W Polsce występuje 20 gatunków kleszczy z czego trzy mogą zaatakować człowieka. Są to Kleszcz pospolity (Ixodes ricinus), Kleszcz łąkowy (Dermacentor reticulatus) i Kleszcz gołębi (Argas reflexus) zwany również Obrzeżkiem gołębim. Kleszcze należą do pasożytów zewnętrznych kręgowców i żywią się krwią ssaków, ptaków a czasami nawet gadów i płazów. Samica jest jasnobrązowa, wielkości od 2,5 do 4 mm. Gdy napije się krwi zmienia barwę na czerwonobrunatną i zwiększa swoje rozmiary nawet do 14 mm. Samiec jest mniejszy od 1,5 do 2,5 cm. Osobniki głodne są spłaszczone, natomiast te, które napiły się krwi robią się wypukłe.

Przebywając w ogrodzie trudno natomiast całe ciało chronić ubiorem. Zadbajmy o schludny wygląd ogrodu. Usuńmy chwasty, nisko koszony trawnik też powinien zniechęcić kleszcze. Nie twórzmy miejsc przypominających naturalne warunki bytowania kleszczy. Możemy natomiast zasadzić rośliny, które zawierają olejki eteryczne używane do produkcji repelentów. Należą do nich: wrotycz pospolity, kocimiętka Faassena, lawenda wąskolistna, rozmaryn lekarski, złocień dalmatyński czy tatarak. Są również na rynku dostępne preparaty owadobójcze, którymi możemy spryskać roślinność w ogrodzie. Preparaty te nie działają jednak wybiórczo tylko na kleszcze, szkodliwe są również dla innych owadów. Jeśli decydujemy się na taką walkę z kleszczami najlepiej powierzmy to zadanie wyspecjalizowanej firmie, która zastosuje specjalne zamgławiacze. Taki rodzaj oprysku dociera również do spodniej strony liści, gdzie mogą znajdować się kleszcze. Pamiętajmy, aby rośliny opryskiwać późnym wieczorem, po zakończeniu oblotu pszczół. Dostępne są również środki do oprysku altan, tarasów, zadaszeń pod drzewami, namiotów czy pomieszczeń gospodarczych. To m.in. Ascyp marki Hunter. 1% roztwór Ascypu skutecznie odstrasza kleszcze od miejsc, w których mogą znajdować się ludzie i zwierzęta domowe.

Jeśli zauważymy na naszym ciele kleszcza jak najszybciej usuńmy go, a miejsce po ukąszeniu zdezynfekujmy. Kleszcza usuwamy pęsetą, chwytając go tuż przy powierzchni skóry, wykonując półobrotowy, zdecydowany ruch. Wygląda to tak, jakbyśmy chcieli kleszcza wykręcić. Trzeba uważać, aby nie oderwać tułowia od głowy, żeby głowa nie zastała w miejscu wkłucia. Uważajmy też, aby podczas usuwania kleszcza nie przyciskać jego odwłoka. Nie smarujmy też kleszcza tłuszczem. Pasożyt bez dostępu powietrza wgryza się głębiej i produkuje więcej śliny. W ślinie znajdują się bakterie boreliozy, co może zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania na tą chorobę. Miejsce po ukąszeniu obserwujmy nawet do 6 tygodni. W razie pojawienia się jakichś podejrzanych objawów należy natychmiast udać się do lekarza. Dobrze jest również zachować kleszcza, którego usunęliśmy i oddać go do badania.