ZADZWOŃ

MAPA

Jak, czym i kiedy zabezpieczyć rośliny na zimę?

Nadchodzi pora kiedy musimy zadbać o to, aby rośliny, które nie są przystosowane do mroźnych zim dotrwały do wiosny. Przygotowując ogród do zimy, należałoby pomyśleć o tym odpowiednio wcześnie, aby mróz nie zaskoczył nas i naszych roślinek. Wówczas musimy roślinom pomóc i okryć je aby zabezpieczyć je przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

W tym celu możemy wykorzystać następujące materiały:

  • Stroisz – to gałązki drzew iglastych ( świerka, sosny, jodły). Zapewniają one dostęp świeżego powietrza do rośliny, jednocześnie chroniąc przed wiatrem i niską temperaturą.
  • Słoma – przepuszcza powietrze więc jest lepszym materiałem do zabezpieczenia roślin od liści. W sklepach ogrodniczych dostępne są słomiane maty, którymi możemy otoczyć pnie drzew.
  • Liście – tworzą one warstwę nieprzepuszczającą powietrze. Stosujemy je do przykrywania rabat z roślinami cebulowymi lub bylinami, których części nadziemne usuwamy przed zimą. Pamiętajmy by liście zabezpieczyć przed rozwianiem stroiszem lub gałązkami.
  • Agrowłóknina – popularny materiał używany do okrywania roślin. Doskonale zabezpiecza przed mroźnym wiatrem, niską temperaturą i stratami wilgoci. Agrowłóknina biała zimowa jest lekka, przepuszczalna . Dostępna jest w różnych rozmiarach, co umożliwia dopasowanie jej do wielkości rośliny. Doskonale spełnia swoją rolę, a przy dobrym użytkowaniu może być stosowana nawet przez kilka sezonów (Sprawdź naszą ofertę!).
  • Kaptury ochronne – wykonane są one z agrowłókniny zimowej i służą do ochrony pojedynczych roślin. Dodatkowo wyposażone są w sznurek, który zabezpiecza przed zsunięciem się włókniny z rośliny. Dostępne są w różnych rozmiarach, dzięki czemu możemy w łatwy sposób dobrać odpowiednie kaptury dla roślin w naszym ogrodzie.
  • Kora – służy m.in. do zabezpieczania rabat bylinowych lub usypywania kopczyków. Jej warstwa chroni glebę przed niskimi temperaturami i utrzymuje wilgotność. Pamiętajmy, że kora ma odczyn kwaśny i nie należy jej stosować do ochrony roślin lubiących glebę o odczynie zasadowym.
  • Ziemia – stosowana do ochrony roślin w postaci 20 – 30 cm kopczyków usypywanych wokół nasady krzewów. Zabezpiecza korzenie i nasady pędów przed przemarzaniem.
  • Folia bąbelkowa – ma zastosowanie do okrywania doniczek roślin, które zimę spędzają na zewnątrz.
  • Tkanina cieniująca – może służyć do budowy parawanu chroniącego rośliny przed silnym wiatrem, ale także przed nadmiernym nagrzewaniem.
  • Tkanina jutowa – naturalna, przepuszczalna tkanina, która może być stosowana do osłaniania roślin jak i donic z roślinami pozostającymi na zewnątrz podczas zimy. Dobrze chroni przed niskimi temperaturami.
  • Maty z naturalnych surowców – mogą być stosowane do tworzenia parawanów chroniących przed mroźnym wiatrem, jak też do osłaniania donic z roślinami oraz pni drzew. Wykonane z trzciny, wrzosu, pędów brzozy,paproci, bambusu.

Kiedy osłonić rośliny?

Nie można podać dokładnego terminu, kiedy powinniśmy założyć na rośliny osłony. Zależy to głównie od pogody. Z okryciem roślin najlepiej poczekać do momentu, aż temperatura spadnie poniżej 0ºC i lekkie mrozy będą utrzymywały się przez kilka dni. Rośliny wtedy zahartują się i spowolnią swoje procesy życiowe. Gdy zamarznie górna warstwa gleby, możemy przystąpić do zabezpieczenia naszych roślin.

Ponieważ jednak pogoda jest nieprzewidywalna warto już na początku jesieni przygotować sobie materiały, których użyjemy po nastaniu mrozów.

Zapraszamy do obejrzenia filmów o opisanej tematyce: